Evde kendin yap: Callebaut ile sürülebilir sütlü çikolata tarifi add wishlist show wishlist Çıkar add compare show compare Delete preloader
Tarifler

Evde kendin yap: Callebaut ile sürülebilir sütlü çikolata tarifi

Evde kendin yap: Callebaut ile sürülebilir sütlü çikolata tarifi

Evde Callebaut çikolata ürünlerini kullanarak kendi sürülebilir çikolatanızı yapma fikrine ne dersiniz? Gerçek çikolatadan yapılan ev yapımı çikolatalar, emin olun market raflarından aldığımız çikolatalardan kat kat lezzetli ve sağlıklı oluyor.

Sizlere vereceğimiz sürülebilir sütlü çikolata tarifi, hoş bir kremsi ve karamelimsi tat içerecek sütlü çikolata lezzetine sahip. Mükemmel bir pürüzsüzlüğe sahip, yumuşak ve sürülebilir bir doku elde etmek için ise sütlü çikolataların kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Yapacağımız sürülebilir sütlü çikolatanın raf ömrü ise otpimum saklama koşullarında 16°C ve ışıktan uzakta saklandığı zaman yaklaşık olarak 6 aydır.

Sürülebilir sütlü çikolata tarifi

Şimdi gelelim sürülebilir sütlü çikolata tarifine. Öncelikle malzemelerden başlayalım ardından hazırlık aşamasına geçelim.

Malzemelerimiz

Hazırlık

  • Öncelikle 325 g Callebaut sütlü çikolatayı 50°C'de eritin.
  • Daha sonra pirinç yağı, kavrulmuş badem ezmesi, almond praline ve soya lesitini ekleyin ve emülsiyon haline getirerek dereceyi ise 23°C'ye getirin.
  • Ardından bir kaba dökün ve hemen 16°C'de soğumaya bırakın.

İşte bu kadar. Afiyet olsun!

Yorumlar

    Yorum yaz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

    Gösterilmeden önce yorumların onaylanması gerekir