Moka Potta filtre kahve yapımı: Moka Pot ile filtre kahve nasıl yapılı add wishlist show wishlist Çıkar add compare show compare Delete preloader
Nasıl Yapılır

Moka Potta filtre kahve yapımı: Moka Pot ile filtre kahve nasıl yapılır?

Moka Potta filtre kahve yapımı: Moka Pot ile filtre kahve nasıl yapılır?

Moka Potta filtre kahve yapımı hakkında merak ettiklerinizi tek bir çatı altında toplayarak, kafanızdaki tüm soru işaretlerini gidermek için bu içeriği hazırladık. Detaylara geçmeden önce cevabı vererek başlayalım. Evet, Moka Pot ile filtre kahve demleyebilirsiniz. Peki asıl sorumuza geçelim, “moka pot ile filtre kahve nasıl yapılır?

Moka Pot, İtalyanlara özgü bir kahve demleme ekipmanıdır. Nasıl Türk kahvesi demlemek için cezve kullanıyorsak, İtalyanlar da Moka Pot kullanıyor. 1933 yılından beri insan hayatının içinde olan Moka Pot, o günden bugüne tüm dünyada popülerleşmeye başlamış ve kullanımı yaygınlaşmıştır. Ülkemizde de en popüler kahve demleme ekipmanları arasında yer olan moka pot, genellikle Espresso yapımında kullanılmaktadır.

Bu yazımızda başta Moka Potta filtre kahve yapımı olmak üzere genel olarak Moka Pot ile kahve nasıl yapılır, hangi modelini satın almalıyım gibi sorularınızın cevabını vereceğiz. Hazırsanız başlayalım.

İçerikler:

Moka Pot nasıl kullanılır?

Moka pot en pratik kahve demleme yöntemlerinden biridir. Evde espresso yapmanın en pratik ve en kaliteli aracı olan Moka Pot, filtre kahve demlerken de kullanabileceğiniz bir ekipmandır. Daha önce hiç Moka Pot kullanmamış kişiler için ilk bakışta biraz karışık gözükse de, kahve makineleri ya da manuel demleme seçenekleri kadar kolay bir mekanizmaya sahiptir. Peki Moka Pot nasıl kullanılır?

moka pot nasıl kullanılır

Moka Pot üç bölümden oluşmaktadır. Moka Pot nasıl kullanılır sorusunun cevabını vermeden önce gelin işin derinine inelim.

 • Su Haznesi (alt parça)
 • Filtre bölümü (orta parça)
 • Kahvenin Toplandığı Hazne (üst parça)

Su haznesi Moka Pot’un en alt kısmıdır. Bu hazneye koyduğunuz su ocakta ısı ile direkt olarak temas eder ve kaynamaya başlar. Bu aşama, demlemenin gerçekleşmesi için meydana gelen ilk adımdır. Su haznesinde dikkat etmeniz gereken en önemli detay, fazla su koymamaktır. Moka pot basınç ile çalışan bir mekanizmaya sahiptir. Fazla su eklendiğinde patlama riski taşıyan Moka Pot’a gereğinden fazla su eklememelisiniz.

Orta hazne olan kahve filtresi, adından da anlaşılacağı üzere kahveyi koymanız gereken bölümdür. Bu kısma kahveyi koyarken kaşık vb. araçlarla kahveyi bastırarak sıkıştırmamak gerekir. Bu sayede su haznesine eklediğiniz su kaynamaya başladıktan sonra yukarıya çıkarken yapması gerektiği hareketi rahat bir şekilde gerçekleştirebilir.

Kahvenin toplandığı hazne olan üst bölüm, suyun kaynadıktan sonra yukarı doğru çıktığı demlemenin son aşamasıdır. Alt kısımda ısınan su, basınç ile demlenir ve üst haznede toplanır. Çaydanlığa benzeyen tasarımı sayesinde demlenen kahveyi rahat bir şekilde servis edebilirsiniz.

Moka Pot ile filtre kahve nasıl yapılır?

Moka Pot’un yaygın olarak espresso ve americano yapımında kullanılan bir demleme makinesidir. Kısa süre içinde harika kahveler yapmanıza olanak sağlayan Moka Pot ile lezzetli filtre kahveler hazırlamak mümkün. Yazımızın temelini takip ediyor ve Moka Pot ile filtre kahve yapımının nasıl gerçekleştiği hakkında bilmeniz gerekenleri sizlere aktaracağız. Moka Pot ile filtre kahve nasıl yapılır?

moka pot ile filtre kahve nasıl yapılır

Moka Pot ile filtre kahve demlemek ile espresso ya da americano demleme arasında pek de fark bulunmamaktadır. Çünkü Moka Pot’un çalışma çalışma mekanizması bellidir. Peki sistem aynı çalışıyorsa nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

 1. Kahve ekipmanınızın kapasitesine uygun miktarda, doğru ayarda öğütülmüş kahve kullanın
 2. Kahve filtresinin tam olarak dolu olduğundan emin olun
 3. Kahve filtresine eklediğiniz kahveyi bastırmadan düzleştirin
 4. Sıcak su kullanın (aksi takdirde kahve yanar)
 5. Alt hazneye ekleyeceğiniz suyun emniyet valfini geçmemesine dikkat edin
 6. Moka Pot’a kahve ve su ekledikten sonra ocağa koyun (kısık ateş)
 7. Alt haznede bulunan su basınçla yukarıya çıkmaya başlayacaktır
 8. Suyun tamamı üst hazneye çıkana kadar bekleyin
 9. Moka Pot’u ocaktan alın ve kahvenizi üç dakika kadar bekletin
 10. Kahveniz artık servise hazır. Afiyet olsun!

Moka Pot ile filtre kahve demlerken dikkat etmeniz gereken en önemli detayları yukarıda listeledik. Sıcak su kullanımı, kahvenin ve suyun tam ayarında kullanılması ve kahveyi bastırmadan düzleştirmeniz dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardır.

Moka Pot kaç Cup alınmalı?

Moca Pot satın almak için girdiğiniz sayfada bulunan “cup” seçeneği, demleme ekipmanının kapasitesini belli etmektedir. Moka Potlar modellerine göre 1-2-3-4-6-8-10 Cup olarak satılmaktadır. Sizin için en uygun modele karar vermek ve “Moka Pot kaç cup alınmalı?” sorunuza cevap vermek için kullanım amacınızı düşünerek başlayabilirsiniz. Genellikle tek başınıza kahve tüketiyorsanız 1-4 Cup arası modelleri tercih edebilirsiniz. Daha kalabalık demleme koşullarında daha geniş hacimli Moka Pot’lara yönelebilirsiniz.

Sakarya Kahve Akademisi raflarında bulunan tüm Bialetti Moka Pot modellerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

moka pot kaç cup alınmalı

oka Pot almaya karar verdik, nasıl demleme yapılacağı ile ilgili tüyoları da öğrendik. Peki alışveriş sayfasına geldiğinizde karşınıza çıkan “cup” seçeneği ne anlama geliyor. Hangi modeli seçeceğinize karar veremiyor, “Moka Pot kaç cup alınmalı?” sorusunu kendi kendinize soruyorsanız, yukarıdaki açıklamalarımız sizin için açıklayıcı olmuştur diye tahmin ediyoruz. Yine de kararsız kaldıysanız ve hangi Moka Pot’un sizin için uygun olduğu konusunda emin değilseniz bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin.

Moka Pot ile hangi kahveler yapılır?

Moka Pot ile genellikle espresso yapımında kullanılan bir kahve demleme ekipmanıdır. Büyüklük ve modellerine göre farklılık gösteren Moka Pot’lar, genel olarak daha acı ve kremalı kahveler demlemenizi sağlar. Peki bu ekipman ile sadece espresso mu yapıyor? Tabii ki hayır. Temelde espresso yapımı için tasarlanmış bu demleme ekipmanı ile filtre kahve ya da americano da demleyebilirsiniz.

“Moka Pot ile hangi kahveler yapılır?” sorusuna cevap bulmak ve kendi damak tadınıza uygun olan kahveyi sipariş etme konusunda kararsız kalırsanız bizimle iletişime geçin. Sizin için ideal olan kahve seçeneklerini birlikte değerlendirelim ve sizin için en iyi olanı birlikte seçelim.

moka pot ile hangi kahveler yapılır

Moka Pot ile kahve yaparken hazır çekilmiş espresso kullanabilirsiniz. Kahvenizi çekirdek olarak alıyorsanız size en yakın kahve dükkanından rica edebilir, kahvenizi olması gereken yarda çektirebilirsiniz. (moka pot için kullanacağınızı söylemeniz yeterli olacaktır. Hem kahvenizi çekirdek olarak alıyor hem de kendiniz öğütüyorsanız, kahvenizi Moka Pot kullanımına uygun olacak şekilde, ince ayarda öğütmeniz gerekmektedir.

Moka Pot nerede satılır?

Moka Pot satın almaya karar verdiğinizde (özellikle daha önce olaya karşı yabancılık çekiyorsanız) karşınıza çıkan farklı marka ve modellerde olan ürünlerin hangisini seçmeniz konusunda kafanızı karıştırabilir. Bu da “Moka Pot nerede satılır?” ile başlayan araştırma sürecinizi çıkmaz bir yola sokabilir. Çıkmaz yola girememek ve kafanızı hiç bulandırmamak için pazarda bilindik ve güvenilir firmalar ile iletişime geçmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Kahve Akademisi raflarında bulunan ve web sitemizden de satın alabileceğiniz Moka Pot modellerine aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kullanım kriterlerinizi belirledikten sonra, her kullanım için uygun olarak bulabileceğiniz Moka Pot seçeneklerine Sakarya Kahve Akademisi’nin web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca kampanyalar ve kahve demleme konusunda daha detaylı bilgilere kısa yoldan erişmek için Instagram’a bekliyoruz. Görüşmek üzere!

Yorumlar

  Yorum yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

  Gösterilmeden önce yorumların onaylanması gerekir