French Press nasıl kullanılır, French Press'te kahve nasıl yapılır? add wishlist show wishlist Çıkar add compare show compare Delete preloader
Nasıl Yapılır

French Press nasıl kullanılır, French Press'te kahve nasıl yapılır?

French Press nasıl kullanılır, French Press'te kahve nasıl yapılır?

Her gün büyümeye devam eden filtre kahve dünyasının en çok kullanılan ekipmanlarından birisi nitekim French Press olmuştur. Özellikle kahve demlemeye yeni başlayacaklar kişilerin ilk tercih ettiği French Press nasıl kullanılır? French Press nedir, kahve nasıl yapılır? Tüm bu soruları derinlemesine cevaplayalım.

Şimdi varsa filtre kahve makinesi veya kahve ekipmanında kahvenizi demlemeye bırakın ve okumaya devam edin. Çünkü bu içeriği okuduktan sonra muhtemelen bir de French Press ile kahve demleyeceksiniz. Bu arada French Press siparişi vermek isteyenler aşağıdaki linke tıklayarak Sakarya Kahve Akademisi'nden temin edebilir.

Kahve Akademisi raflarında pek çok French Press modeli bulunmaktadır. Aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürünü İncele

french press kahve nasıl yapılır

French Press nedir? Bunun olayı ne?

French Press, öğütülmüş kahvenizi ve suyu cam kabın içine koyup, demleme işlemi sonrasında ise ağız kısmında bulunan süzgeci aşağı yönde hareket ettirmeniz sonrasında size filtre kahve yapan bir kahve demleme ekipmanıdır. Süzgeci aşağı yöne doğru hareket ettirmeniz sonrasında kahve posası sıkışır ve kahveniz süzülerek bardağa akar.

Peki sadece kahve mi? Hayır elbette. Bu ekipman ile bitki çaylarını da aynı mantıkta demleyebilirsiniz.

French Press ne işe yarar? Her kahve demlenir mi?

Sadece filtre kahve değil, bitki çayı ve diğer içecekleri de demlemeye yarayan bu ekipman, tek kişilik veya daha fazla kişiye demlemenize olanak sağlar. Hızlı ve kullanımı kolay olan French Press, özellikle kahve yapımında kullanılmaktadır. Kahvenizi demlemeye bıraktıktan sonra başında beklemek zorunda kalmadığınız bu ekipmanın kullanımı oldukça kolaydır. İçeceğiniz demlendiği sırada başka işlerle ilgilenebilir ve demleme sonrasında kahvenizi tüketebilirsiniz.

french press nasıl kullanılır

Ürünü İncele

Sert kahve sevenler buraya!

Kahvesini sert sevenler için diğer ekipmanlara göre farklı özelliklere sahip olan French Press, damak zevkinize uygun kahve demleme olanağı sağlıyor. Örneğin demleme süresini ayarlayarak sert veya yumuşak içimi olan kahveler elde edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse 3 dakika demlemek yumuşak, 4 ila 5 dakika demlemek orta, 6 dakika demlemek ise sert bir kahve çıkarır.

French Press, filtre kağıdı ve elektrik gerektirmez. Bu özellikleri sayesinde hem evde, hem iş yerinde hem de açık alanlarda rahat bir şekilde filtre kahve demlemenize olanak sağlar. Haliyle yanınızda taşıyabileceğiniz, çantanızda çok yer kaplamayan bir kahve makinesi taşımış olursunuz. Kısacası hayat kurtarıcıdır.

Okumanızı Öneririz: Filtre kahve nasıl yapılır?

French Press nasıl kullanılır? Öğret bize admin!

French Press kahve veya bitki çayı yapmak için en ideal kahve ekipmanlarından birisidir. Kahve veya bitki çayı demleme aşamasının tüm noktaları aynıdır. Gelin o halde size French Press nasıl kullanılır, French Press'te kahve nasıl demlenir anlatalım...

 1. Öncelikle 1 kişi için 2 tatlı kaşığı kadar kalın öğütülmüş kahve ve 300 ml. kadar sıcak suyu French Press'e koyun. Ardından kapağını üstüne takın.
 2. Ortalama 5 dakika kadar bekledikten sonra ise presslemeye başlayın.
 3. Kahveniz hazır bile, afiyet olsun!

Eee bu kadar mıydı? Cidden bu kadar kolaydı. Herkes tarafından anlaşılabilir bir mantığa sahip olan bu ekipman, bu yüzden yeni başlayanların en çok tercih ettiği ekipmandır. Ama sizi böyle kolay bir şekilde bırakır mıyız? Hayır! Şimdi kahveyi lezzetlendirecek birkaç ince noktaya değinelim.

French Press ısıtma taktiği

Şimdi suyu kaynattığınız ve kahve demlemeye başlayacaksınız. Kahve demleme aşamasından önce French Press'in her yerini sıcak suyla yıkar gibi ıslatın. Böylelikle ekipmanın içini ısıtacak ve demleme sırasında kahvenizin sıcak kalmasını sağlayacaksınız. Kahvenizi bardağınıza veya fincanınıza doldurmadan önce de bardağı da aynı şekilde ısıtın. Biz bu işlemi genelde her ekipmanda yapıyoruz.

Su önce bir kıvama gelsin

French Press gibi kahvenin ilk anda suya temas ettiği ekipmanlarda suyun sıcaklığını iyi ayarlamanızda fayda var. Bu her ekipman için geçerli bir durum fakat French Press'te ekstra bir dikkat gerektiriyor. Çünkü su eğer henüz yeni kaynamış durumdaysa, kahveye temas ettiği gibi kahvenizin yanmasına neden olacaktır. Haliyle acı bir kahve elde edersiniz. Eğer rahatsız edici aromalar tatmak istemiyorsanız bu durumun önüne geçmek çok zor değil. Suyu kaynattıktan sonra 1 dakika kadar bekleyin ve demleme işlemine öyle başlayın.

İçinizden değil kronometreye saydırın

Özellikle French Press ile kahve demlerken pek çok kişinin yaptığı en önemli hata bu. Süre tutmadan içinden sayarak demleme süresi ayarlamaya çalışan arkadaşlar, size diyorum size. Kahvenin dakikalarca beklemesi, hem kahvenin soğumasına hem de tadının bozulmasına neden olur. Çöpe dökmek istemeyiz değil mi? O zaman ne yapıyoruz? Sabırlı bir şekilde demlenmeden 2-3 dakika içinde tüketiyoruz. Sayma işlemini içimizden değil kronometre ile yapıyoruz. Telefonunuzun kronometresini ayarlayın ve tam zamanında süzün. İnanın daha lezzetli bir kahve elde edeceksiniz.

Peki neden French Press?

 • Yazının başında da dediğimiz gibi, aslında bu ekipman yeni başlayanların ilk tercihi olur.
 • French Press'te kahve demlemek oldukça kolay ve karmaşıklıktan uzak olur. Aynı zamanda pek çok ekipmanda bulunan filtre kağıtları veya metal başlıklar bu ekipmanda olmaz.
 • Bir filtre kahve makinesi gibi elektrikle çalışmaz ama onun kadar güzel kahveler ortaya koyar. Prototip olan bu ekipmanı istediğiniz zaman çantanıza koyabilir ve her yerde kahve demleyebilirsiniz.
 • Bir bardağı yıkamak kadar kolay olan French Press, kolay bir şekilde temizlenir. French Press nasıl temizlenir gibi detaylı bir anlatıma gerek bile yok. Durum böyle olunca ofis veya kamp gibi yerlerde kullanımı oldukça uygundur. Fakat bu noktada küçük bir sıkıntısı var. İçinde biriken tortuları lavaboya dökmenizi önermiyoruz. Çünkü kahve kalın öğütülmüş bir kahve ise, lavaboda ne yazık ki tıkanmaya yol açar.

Yorumlar

  Yorum yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

  Gösterilmeden önce yorumların onaylanması gerekir