Filtre kahve nasıl yapılır? Lezzetli bir kahveye hazır olun! add wishlist show wishlist Çıkar add compare show compare Delete preloader
Nasıl Yapılır

Filtre kahve nasıl yapılır? Lezzetli bir kahveye hazır olun!

Filtre kahve nasıl yapılır? Lezzetli bir kahveye hazır olun!

Lezzetli bir kahve demlemek için klasik bir yöntem olan filtre kahve, en az telaşla pürüzsüz ve yüksek oranda keyifle içebileceğiniz bir içeceğin en kesin yoludur. Bu makalemizde sizlere filtre kahve nasıl yapılır, hangi aşamalar kullanılır gibi soruları yanıtlayacağız.

Filtre kahve yapmak, birkaç basit adım içerir. Aslında özetle filtre kağıdına kahveyi aktar ve üzerine sıcak su aktar işlemiyle oluyor fakat keşke bu kısa cümledeki gibi iyi bir kahveyi bu kadar basit bir şekilde elde etseydik. Kahve makineleri de aynı şeyi yapar, manuel olarak da aynı şeyler geçerli. Genellikle uçaklarda, otellerde veya halka açık yerlerde gördüğünüz tüm kahve makinelerinin çalışma mantığı yukarıdaki satırlarda dediğimiz gibi işler.

Bizim bugün odaklanmamız gereken nokta ise elle yani manuel bir şekilde nasıl demleyebiliriz? Örneğin Chemex, Hario v60 veya Origami gibi ekipmanlarla filtre kahve nasıl yapılır? Kahve Akademisi'nde genellikle en çok tercih ettiğimiz ekipmanlar Chemex ve Hario v60 olmuştur fakat son zamanlarda Origami'de demlediğimiz kahveler de bir o kadar lezzetli gelmeye başladı. Ama şuna da değinmeden geçmeyelim, filtre kahve çeşidine göre ekipman seçimi yapıyoruz. Örneğin Etiyopya kahve için Delter Coffee Press veya Origami kullanıyoruz, daha lezzetli oluyor.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Şimdi gelelim filtre kahve nasıl yapılır sorusuna. Bu makalemizde sizlere Origami, Hario v60 veya Chemex gibi ekipmanlarla nasıl filtre kahve demleyeceğinizi göstermek istiyoruz. Tüm bu kahve ekipmanları için mantık tamamen aynı olduğu için farklı farklı bir anlatım yapmayacağız. O zaman hadi başlayalım!

filtre kahve nasıl yapılır

Adım 1: Filtre kağıdını katla ve ıslat

Öncelikle Chemex, Origami veya Hario v60'a yerleştireceğimiz filtre kağıdını katlayın ve ekipmanın üzerine yerleştirin. Ardından ısıttığınız suyu, yerleştirdiğiniz filtre kağıdına biraz dökerek ıslatın. Böylelikle filtre kağıdının hem yerini sabitlemiş oluyoruz hem de her türlü kağıt tadından kurtulmuş olacağız.

Adım 2: Doğru kahveyi seçin

Geldik o malum konuya. 2 önceki paragrafa da bahsettiğimiz üzere kahvenin seçimi oldukça önemli bir konu. Buna farklı bir makalede geniş çaplı değinmek daha mantıklı olabilir. O yüzden biz şu an Chemex'te demleyeceğimizi düşünerek Guatemala filtre kahve dökelim. Bu kısımda seçtiğimiz kahveyi Chemex'e göre öğütmeyi unutmayalım veya satın alırken Chemex'e uygun öğütüleceğini belirtin.

Her bir litre için 60 gram kahve ölçün. Açıkcası eğer sadece 250 ml su kullanacaksanız, 15 gram kahve yeterli olacaktır. Eğer kahve tartınız yoksa, iki yemek kaşığı kadar kahvenin 10 gram olduğunu düşünün, oradan yola çıkabilirsiniz. Hazır bahsetmiş iken kahve tartısı linkini alt satıra bırakıyoruz.

Ürün Önerisi: Hario v60 Drip Tartısı

Adım 3: Suyu ısıtın (mümkünse filtrelenmiş su)

Suyu ısıtmadan önceki önemli konumuz suyun filtrelenmiş olması elbette. Ne alakası var, o kadar etkiler mi demeyin, çok etkiliyor. Filtrelenmiş su, herhangi bir mineralin tadı kirletmesini önlemek adına en iyi seçenektir. Deneyin, farkı kesinlikle hissedeceksiniz. Ancak yine de tek seçeneğiniz musluk suyu ise sorun değil (üzdü) ama olsun. Suyu 90 ° C ila 95 ° C arasında kaynatın.

Adım 4: Suyu dökmeye başlasın

İşin bu kısmında aslında biraz teknik dahil oluyor. Suyu, dışarıdan içe doğru, spiral bir şekilde yavaşça dökmeniz gerekiyor. Bunun için de doğru ekipmanı kullanmak çok önemli bir nokta. Hario Mini Drip Kettle veya Hario v60 Buono Drip Kettle gibi bir kettle ile hatasız bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yok canım ben almayayım, çaydanlıkla hallederim derseniz, o zaman tadına da razı olmuşsunuz demektir zaten. Biz yine de linki şuraya bırakalım.

Kettle için ürün önerileri (fiyata göre azdan çoka sıraladık)

Suyu dökme kısmında kahve ve suyun, sıvıdan karbondioksit kabarcıklarının salındığı bir çiçek açması için, yukarı doğru dolmasına izin verin. Tüm kahve zemininin iyice ıslandığından emin olun. Kuru leke kalmasın...

Adım 5: Biraz daha su dökün

Çiçeklerimiz yatıştıktan sonra, su seviyesini sabit tutarak, damlatma işlemini merkezin etrafına sürekli olarak küçük daireler çizerek dökmeye devam edin.

Adım 6: Filtre kağıdını çıkarın

Bardağınız veya sürahiniz neredeyse dolduğu zaman artık filtre kahvemiz hazır demektir. Aslında bu kadar kolay! Ortaya çıkan içeceğiniz güzel ve pürüzsüz olmalı, çok asitli olmamalı ve en önemlisi de lezzetli olmalı.

E o zaman afiyet olsun!

Yorumlar

    Yorum yaz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

    Gösterilmeden önce yorumların onaylanması gerekir