Bardakta filtre kahve nasıl yapılır? v60 Dripper vakti! add wishlist show wishlist Çıkar add compare show compare Delete preloader
Nasıl Yapılır

Bardakta filtre kahve nasıl yapılır? v60 Dripper vakti!

Bardakta filtre kahve nasıl yapılır? v60 Dripper vakti!

Evde lezzetli kahveler demlemek, düşünüldüğü kadar zor değil. Bu yazımızda bardakta filtre kahve nasıl yapılır diye merak eden ziyaretçilerimizin merakını gidermeye çalışacağız. Haydi başlayalım!

Bulunduğunuz yerde alışkın olduğunuz kahve demleme sistemine sahip değilseniz üzülmeyin. Bardakta filtre kahve nasıl yapılır diyenlerin imdadına üç farklı demleme yöntemiyle yetişiyoruz. Bardakta filtre kahve yapmanın en pratik üç yolu kahveyle birlikte hazır olarak satılan filtre torbaları, v60 Dripper ve kağıt filtre. Gelin bu yöntemlere yakından göz atalım.

V60 Dripper ile bardakta filtre kahve nasıl yapılır?

V60 Dripper, özel tasarımı sayesinde kişiselleştirilebilir demleme deneyimi yaşatan bir enstrümandır. Dripper’ın iç kısmında bulunan kanallar sayesinde filtre kağıdı ile Dripper arasında oluşan hava akışı, belirli noktalardan eşit bir şekilde demleme yapmanıza olanak tanır. Bu sayede daha aromatik, keyifli içime sahip olan kahveler demleyebilirsiniz.

V60 Dripper, özel setlerin dışında tek başına da sahip olabileceğiniz bir üründür. V60 Dripper ile doğrudan bardağınıza ya da termosunuza demleme gerçekleştirebilirsiniz. Alt tasarımı bardak ya da termosa doğrudan demlemeler için uygun olarak tasarlanmıştır.

 bardakta filtre kahve nasıl yapılır

Bardakta filtre kahve nasıl yapılır sorusuna çözüm olarak sunduğumuz ilk demleme yöntemi olan V60 ile demleme yapmak çok basittir. Dripper’ı bardağın üstüne yerleştirmeden önce sıcak su ile ısıtıyoruz. Isı demlemenin iyi bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan en önemli etkendir. Dripper’ı ısıttıktan sonra bardağın üstüne yerleştiriyor, üst bölüme kağıt filtreyi koyuyoruz. Kağıt filtreye demleyeceğiniz miktarda kahveyi koyduktan sonra sadece kahveyi ıslatacak miktarda su döküyoruz. Yaklaşık 30 saniye bekledikten sonra geri kalan suyu yavaş yavaş ekleyerek suyun tamamının bardağa dökülmesini bekliyoruz. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra kahveniz içime hazır hale geldi bile; afiyet olsun!

Okumanızı Öneririz: En kaliteli filtre kahve hangisi?

Tek kullanımlık filtre kahve

Son günlerin popüler pratik çözümlerinden olan tek kullanımlık filtre kahve seçenekleri ile bardakta kahve demlemek çok basit. Genellikler market zincirlerinden kolay bir şekilde temin edebileceğiniz tek kullanımlık filtre kahveleri özel ambalajından çıkardıktan sonra bardağın iki kenarına yerleştiriyorsunuz. Filtre kahveyi bardağın iki kenarına nasıl yerleştireceğinizi düşünüyorsanız endişelenmeyin. Bu ürünler filtresi ile birlikte özel olarak tasarlanarak porsiyonlanmış olduğu için her pakette aynı şekilde kullabilmeniz için hazırlanmaktadır.
Dışarıda ya da seyahatlerde yakınınızda kahve demleyebilecek sisteminiz yoksa tek kullanımlık bu ürünler işinizi görebilir. Ancak V60, kağıt filtre hatta French Press ile karşılaştırıldığında aynı performansı beklemek biraz hayalperestlik olur. Yoklukta gider.

Kağıt filtre ile bardakta filtre kahve nasıl demlenir?

Bardakta filtre kahve nasıl yapılır sorusuna üçüncü alternatifimiz, öğrencilik döneminden de aşina olduğumuz bir yöntem. Bu yöntem için ihtiyacınız olanlar bir bardak, yeterli miktarda filtre kahve ve kağıt filtre.

Günümüzün beraberinde getirdiği imkanları göz önünde bulundurursak bu yöntemin ilkel bir alternatif olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak çaresizlik insana neler yaptırmaz öyle değil mi?
Bu demleme yönteminde filtreyi bardağa yerleştirmeden önce bardağımızı sıcak su ile ısıtıyoruz. Daha sonra kağıt filtreyi bardağın üstüne yerleştirip, kahveyi filtrenin içine koyuyoruz. Su ekleme kısmında çok dikkatli olmalıyız çünkü kahveniz ile bardak arasındaki tek tabaka kağıt filtredir. Bu yüzden demleme yapılacak bardağı uzun ince bardaklardan seçebilir, daha sonra kupanıza aktarabilirsiniz.

Okumanızı Öneririz: Filtre kahve nasıl yapılır?

Sıcak suyu kahveyi ıslatacak kadar ekledikten sonra yavaş yavaş sıcak su eklemeye devam ediyoruz. Bu aşamada suyu gerçekten yavaş eklemeye özen gösterin. Aksi takdirde eliniz yanabilir ya da filtre delinebilir. Yavaş yavaş suyu ekleme süreci bir sabır testine dönse de ufukta lezzetli bir bardak kahvenin olduğunu unutmayın.

Umarız “Bardakta filtre kahve nasıl yapılır?” sorusu için size sunduğumuz alternatifler gündelik yaşantınızda işinize yarar. Farklı demleme yöntemleri ve ufuk açıcı bilgiler paylaştığımız Instagram hesabımızı takip ederek bu tip içeriklere daha kolay erişebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Yorumlar

    Yorum yaz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

    Gösterilmeden önce yorumların onaylanması gerekir