Zengin tatların birleştiği bir tat: Kenya Kahvesi add wishlist show wishlist Çıkar add compare show compare Delete preloader
Kahve

Zengin tatların birleştiği bir tat: Kenya Kahvesi

Zengin tatların birleştiği bir tat: Kenya Kahvesi

Zengin tatları ve derin şarabımsı asiditesi ile birlikte Kenya kahve çekirdekleri meyvemsi tatlara sahiptir. Bununla birlikte, Kenya kahveleri, kullanılan bölgeye, çeşide ve işleme yöntemlerine bağlı olarak çok çeşitli aroma ve nüanslara sahiptir. Kenya kahveleri, gelişmiş bir damak tadına sahip kahve severler için geniş bir tat yelpazesine sahiptir.

Güçlü tatları ve güçlü karakterleriyle tanınan Kenya kahvesi tadım notları, yoğun bir şarap zenginliği ve kuru, yoğun tatlar sergileyen , Etiyopya’ya benzeyen ancak Etiyopya kahvelerinden daha dolgun bir zenginliğe sahip kahvelerdir.

İyi bir Kenya kahvesi canlı, ancak temiz ve gevrektir, hassas değildir ve tipik olarak çok dengelidir. Limonlu narenciye notaları, hatta biber ve böğürtlen tonları mevcut olabilir.
Kenya yaylalarının yüksek kesimlerinde dünyanın en kaliteli gurme kahvelerinden bazıları yetiştirilmektedir. Bir fincan Kenya kahvesinin dünyadaki en iyi beş kahveden biri olarak bilinmesinin nedeni, çok farklı tatlara sahip olmalarıdır.

Ayrıca meyveli ve narenciye notaları sergileyen kahve, uzun bir bitiş ile ağızda dolgun bir tat bırakır. Kenya kahvesi tipik olarak ıslak işlenir ve güçlü karakteri ve güçlü tatlılığıyla bilinir
Tedarik zinciri boyunca şeffaflığa sahip olmak, kavurucuların yetiştirme ve işlemede ayarlamalar yapabilen çiftçiye geribildirim iletmesine yardımcı olur. Aynı şekilde çiftçiler kahvelerdeki beklenmedik değişiklikleri ve gelişmeleri kavurucuları bilgilendirerek kavurma işleminde ayarlamalar yapabilmesine olanak sağlar.

Kenya Kahvesi 1400 ile 2000 metre arasında yetişir

Kenya kahvelerinin çoğu, deniz seviyesinden 1400 ile 2000 metre arasında yükseklikte, volkanik topraklarda yetişmektedir. Bu yükseklik, Kenya kahvesini, Strictly High Grown (SHG) / Strictly Hard Bean (SHB) statüsünde nitelendiriyor. Yüksek irtifada yetişmesinin sonucu olarak, Kenya kahvelerinin yavaş büyüdüğü, gelişmesi için bolca zaman gerektiği ve kahve çekirdeğine bol miktarda besin sağladığı anlamına gelir.

Kenya kahvelerinin yetiştiği bölgeler arasında başlıca Ruiri, Thika, Kirinyaga, Mt. Kenya West, Nyeri, Kiambu ve Muranga bölgeleri bulunmaktadır. Birçok küçük çiftlik ve kooperatifin yanı sıra daha büyük çiftlikleri de içermektedir. Yaklaşık altı milyon Kenyalı, çoğu çiftliğin 50-500 ağaçtan oluştuğu ülkenin kahve endüstrisinde yer alıyor.

Kenya’da ayrıca kahvenin pazarlanması için bir kooperatif sistemi vardır ve hasat mevsimi boyunca her Salı müzayedeler düzenlenir. En iyi Kenya kahveleri için açık artırmalarda fiyat savaşları gerçekleşir . Kenya’daki bu piyasa sistemi nesiller boyu süregelen bir gelenek haline gelmiştir.

Kenya kahve pazarının boyutu ve karmaşıklığı, kahve şirketlerinin doğrudan kaynak sağlanmasını engelleyen bir durumdadır. Çiftçilerle veya kooperatiflerle doğrudan ortaklıklar kurmak, tutarlı bir sonuç elde etmek için çalışmak, yeşil kahve satın almanın ideal yoludur, ancak bölgede çok fazla mesai harcamak gerektirir ve çoğu endüstriyel kahve şirketi için uygun değildir.
Kenya’nın kahve mahsulleri genel olarak, Mart ve Nisan aylarında yağmurlar başladıktan sonra çiçek açar, kahve kirazının (meyvenin) Mayıs’tan Temmuz’a kadar olgunlaşmasıyla, ardından Eylül ve Ekim ayından itibaren toplanması ile gerçekleşir.

Kenya kahve çekirdekleriyle ilgili genel bir bilgi, daha büyük çekirdeklerde tadı ve aromayı artıran daha fazla uçucu yağa sahip olmasından dolayı. Kenya’nın en büyük ve en iyi kahve çekirdekleri Kenya AA olarak derecelendirilmiştir.

Kenya, dünyanın en büyük kahve yetiştiren 16. ülkesidir ve dünya çapında yetiştirilen kahvenin % 0,5’ine denk gelir.

Yorumlar

    Yorum yaz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

    Gösterilmeden önce yorumların onaylanması gerekir