Sürdürülebilir, yenilikçi ve çevre dostu bir yapı: Spiral Tower add wishlist show wishlist Çıkar add compare show compare Delete preloader
Çevre

Sürdürülebilir, yenilikçi ve çevre dostu bir yapı: Spiral Tower

Sürdürülebilir, yenilikçi ve çevre dostu bir yapı: Spiral Tower

Hollandalı şirketlerden oluşan bir konsorsiyum, yenilikçi ve enerji tasarrufu odaklı tasarımıyla ön plana çıkan Spiral Tower ile geleceğin turizm çekim merkezini tasarlıyor.

İklime duyarlı ilk yüksek katlı şehrin çazibe noktası ve gözlem kulesi olan Spiral Tower, sürdürülebilir çevre dostu bir yapı olacak. Daha önce Avrupa’nın en yüksek dönme dolabı London Eye’ın geliştirilmesinde almış uzmanlar ve teknoloji şirketlerinden oluşan Hollanda merkezli şirketler, daha önce görülmemiş bir cazibe merkezi hedefliyor. Kentsel bir yel değirmeni, entegre güneş panelleri ve dikey bahçelerle taçlandırılmış dünyanın ilk iklime duyarlı yüksek katlı cazibe merkezi, mimarisiyle dikkatleri çekiyor.

Kendi enerjisini üretiyor

Hillebrand‘den demir ustaları, Bosch Rexroth‘dan elektrik uzmanları, KCI‘dan mühendisler ve NorthernLight ajans çalışanlarının bir araya gelerek oluşturduğu bu harika yapı, kendi enerjisini üretiyor. Enerjisini rüzgarlar ve güneş panellerinden sağlayan Spiral Tower, dünyanın ilk iklim dostu yüksek katlı cazibe merkezi olacak.

Yapının çelik gövdesinin en üstünde yer alan yel değirmeni ve alt bölümüne yerleştirilecek olan güneş panelleri sayesinde elektrik üretecek. Ayrıca kabinler hareket ettikçe ortaya çıkan enerji, elektrik üretimi için kullanılacak.

En tepeye varış süresi: 10 dakika

60 ila 150 metre arasında olacak olan bu kulenin dört ila on altı arasında kabinin çelik yapı üzerinde dönerek seyahat etmesi amaçlanıyor. Her bir kabine yaklaşık olarak 12 kişi binebiliyor. Sarmal bir şekilde yukarı aşağı gidecek olan kabinlerin 3 ila 10 dakika arasında değişebileceği söyleniyor. Bununla birlikte kabin pencerelerinde bulunan artırılmış gerçeklik bilgi alanları, önemli notlar ve kentin tarihi hakkında pek çok bilgi içeriyor.

NothernLight ajansı ise Spiral Tower konseptini gerçeğe dönüştürebilmek adına destek arayışına girmiş durumda. Kulenin yapıldığı bölgeye yılda 500 bin ile 3 milyon arasında turistin gelebileceği öngörülüyor. Spiral Tower’ın ilk olarak hangi lokasyonda başlatılacağı ise en büyük merak konusu olmuş durumda.

Yorumlar

    Yorum yaz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

    Gösterilmeden önce yorumların onaylanması gerekir